Różne stawki VAT na czekoladę do picia zgodne z prawem
Czekolada jako napój może być opodatkowana 5 albo 8 proc. stawką VAT, w zależności od tego, czy jest sprzedawana na zimno w sklepie, czy na ciepło w kawiarni.
Dnia 5 października 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) wydał ważny wyrok dla całej branży gastronomicznej i cateringowej. Wyrok wydany został w sprawie C 146/22, w przedmiocie stawki opodatkowania VAT mającej zastosowanie do sprzedaży gorącej czekolady oferowanej w polskiej sieci kawiarni. Wyrok jest istotny dla całej branży gastronomicznej i cateringowej, ponieważ orzeczone przez TSUE tezy można z powodzeniem odnieść praktycznie do każdego towaru sprzedawanego w punktach z obsługą gastronomiczną, takich jak: sieci fast food, kawiarnie, piekarnie, sklepy spożywcze, stacje paliw i podobne miejsca.
Czego dotyczył spór
Sprawa dotyczyła sporu pomiędzy polskimi organami skarbowymi a właścicielem sieci kawiarni w zakresie właściwej stawki VAT na jeden z oferowanych przez kawiarnię napojów. Spółka we wniosku o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej wystąpiła o zaklasyfikowanie gorącej czekolady (zgodnie z odpowiednim symbolem statystycznym w ramach klasyfikacji PKWiU). Organ wydając decyzję w sprawie wiążącej informacji stawkowej uznał, że sprzedaż na wynos i sprzedaż na miejscu tego napoju należy uznać za dostawy towarów, którym towarzyszą usługi dodatkowe, a mianowicie przygotowanie i podanie napoju klientowi do bezpośredniej konsumpcji.
W konsekwencji, w ocenie organu podatkowego należało uznać, że świadczenie to jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta